Карта Львова

Домініканський собор

Греко-католицька церква Святої Євстахії, в минулому Домініканський собор, є однією з найвеличніших пам’яток архітектури з оригінальним оздобленням епохи пізнього бароко.

Домініканський собор

Ще у XIII столітті в цьому ж місці за проханням дружини українського князя Лева Даниловича, принцеси Констанції, було збудовано дану споруду. Вона католичка, тому вона дуже сумувала на чужині за своєю вірою. Від XV і до середини XVIII століття костел розміщувався на цій території. Саме в готичному стилі він був збудований. У 1559 році розігралися небувалі події. Навколо споруди і в середині розпочалась справжня війна. Все це дійство було викликане нареченою, Гальшкою Острозькою. Вона ховалась за стінами костелу. Лукаш вважав, що вона його наречена - найбагатша спадкоємицею престолу Речі Посполитої. Протягом воєнних баталій вся торгівля у Львові була призупинена. Король був просто розлючений такими діями і наказав зупинити війну. Вод отяг, кий вів до монастиря, було перерізано. Відтак і закінчилась облога. Врешті-решт Гальшку було видано заміж за Лукаша.

Після усіх баталій домініканський костел зазнав значних ушкоджень. Його було розібрано у 1748 році. Вже в 1748-1764 роках споруду почали відновлювати. Проект військового інженера, генерала артилерії Яна де Вітта почали втілювати в життя в стилі пізнього бароко. Новий храм нагадував костел святого Карла у Відні. Зберігали усе цінне, що залишилось після зруйнованої будівлі. У південній частині храму можна оглянути алебастровий надгробок XVI століття, який зберігся до наших часів. Це та пам'ять про той древній костел, що зник 269 років назад. Надгробок графині Дунін-Борковської є одним з найцінніших. Це є робота всесвітньовідомого датського скульптора Бертеля Торвальдсена (1816 рік). Пам'ятник губернаторові Галичини Гауеру роботи Шімзера (1824 рік) показує роботу львівської школи скульпторів. Пам’ятник одному з найталановитіших польських художників Артурові Ґротґеру було також встановлено тут. Це була робота скульптора Гадомського. Протягом панування радянської влади на теренах України, храм Божого Тіла зачинили. Як і в усіх інших храмах, влаштували склад. Це є прикладом нищівного поводження із історичними пам’ятками. Проте у 1970 році відкривається Музей релігії та атеїзму. Також під куполом встановили маятник Фуко. Він підтверджував своїм рухом обертання Земної поверхні. Тут читали лекції на атеїстичні теми, демонстрували фільми такого ж напрямку.

Та все ж з 90-х років Домініканський собор отримує статус греко-католицького храму Святої Євхаристії. Він є досить популярним серед львівського населення, а також національно свідомої молоді.

Переглянути інші визначні місця центральної частини Львова:

1 – Площа Ринок
2 – Домініканський собор (церква Святої Євхаристії)
3 – Храм Успіння Пресвятої Богородиці
4 – Порохова вежа
5 – Бернардинський монастир (церква Св.Андрія)
6 – Пам'ятник королю Данилу Галицькому
7 – Пам'ятник Адаму Міцкевичу
8 – Латинський катедральний костел
9 – Пам'ятник Тарасу Шевченку
10 – Вірменський катедральний собор
11 – Львівський оперний театр