Шлюб розірвано. Як пережити цей біль?

17.05.2023

Як часто молоде емоційне подружжя кидає одне одному це слово – «розлучення». Найчастіше його використовують як засіб тиску, своєрідного «виховання», шантажу, не усвідомлюючи, наскільки важкий цей процес. Якщо навіть сторони розійшлися без скандалу, сповнені поваги одна до одної (що буває доволі рідко), розлучення все рівно стає величезним стресом для обох. А якщо вже ділилися діти, домашні улюбленці й меблі, то без кваліфікованої допомоги сімейного психотерапевта може не обійтися. Так, цей спеціаліст стане в нагоді навіть якщо найгірше вже сталося й шлюб розірвано. Насправді, підтримка після розлучення - одна з сфер роботи сімейного психолога.

Шлюб розірвано. Як пережити цей біль?

То як же пережити перший, найважчий час після розлучення? Для кожної людини цей час буде дещо індивідуальний, проте можна говорити про те, чого краще не робити у цей період.

  1. Намагатися одразу знайти собі нового партнера. Цьому буває безліч причин, як, наприклад, ображене самолюбство, бажання помститися, гостре відчуття самотності. Цей час потрібно просто перетерпіти. Втягуючи у свої емоційні переживання іншу людину, від проблем не втекти і душевні рани не вилікувати. Щоб надалі не переживати ще один болісний розрив, краще взяти тайм-аут у відносинах із протилежною статтю.
  2. Глушити горе шкідливими звичками. До цього належать і алкоголь, і куріння, і переїдання. Руйнуючи свій організм, нічого не виправити, а свій стан можна погіршити у багато разів.
  3. Намагатися з'ясувати, хто ж був винний. Це не важливо, якщо справа вже зроблена. Не треба копатися в собі, з'ясовуючи, що ж «не так», не потрібно дзвонити колишній «половинці» з образами та претензіями. Особливо під впливом алкоголю. Ці баталії заберуть емоційні ресурси, необхідні для повноцінного лікування душевних ран. Якщо вже геть зовсім кепсько, краще задзвонити до психолога у Львові або онлайн, проговорити з ним всі образи та отримати кваліфіковану допомогу.
  4. Використовувати дітей, щоб зробити боляче колишньому чоловікові чи дружині. Дітям ще важче, ніж батькам, вони розгублені та пригнічені. Їм дуже потрібна увага, підтримка та участь у їхньому житті обох батьків, а не розповіді про «поганого тата» чи «недолугу маму». Краще подбати про те, щоб не завдати дітям психологічної травми.
  5. Втягувати у з'ясування стосунків друзів, родичів, колег, розповідаючи про те, яка огидна людина колишня чи колишній. Це насамперед відштовхне людей, які могли б допомогти вам пережити цю ситуацію. Не треба показувати себе з поганого боку пліткаря чи безкінечно обговорювати недоліки екс-половинки. Самоповага та витримка – ось найкращі друзі у цей період.
  6. Спільних зустрічей, прогулянок, розмов, першому етапі краще уникати. Не потрібно нескінченно переглядати фотографії, поринати в спогади, займатися стеженням в соц.мережах, з'ясовувати нове коло спілкування своїх колишніх партнерів. Звичайно, є випадки, коли колишнє подружжя воз'єднується після розлучення, але це рідкість. Якщо людина зважилася на таку неприємну процедуру, не побажала домовитися чи помиритися, то після розлучення і поготів не піде на зближення.
  7. Зберігати речі, які нагадують про щасливі або, навпаки, гіркі моменти. Ідеальним рішенням було б зробити ремонт, змінивши простір навколо себе. Одяг, улюблені гуртки, ремені, парфуми, краще віддати їх господарям без жалю, не треба залишати щось на згадку.
  8. Не помічати проблем навколо, впадати в зневіру. Життя продовжується, тепер краще подбати про фінансову подушку безпеки. Можливо, доведеться змінити роботу на більш оплачувану, щоб уберегти себе від серйозних проблем у майбутньому, якщо звикли покладатися на прибуток партнера.

Психологи стверджують, що перший рік після розлучення – найважчий. Знадобиться чимало зусиль, щоб прийти до тями і перестати переживати про те, чого вже не повернути. Спорт, духовні практики, нові хобі, поїздки – все це буде надзвичайно корисним для лікування душі. Світ величезний, і людей у ньому дуже багато, а значить, є всі шанси влаштувати своє особисте життя, потрібно просто дати собі час.