Музеї Львова

Одним з найвизначніших музеїв України є Національний музей у Львові, у фондах якого зберігаються понад 130 тисяч експонатів. Колекція була створена в 1905 році митрополитом Андрієм Шептицьким і який у 1913 році урочисто дарує музей українському народові. На даний час у музеї створено чотири постійні експозиції, атакож постійно влаштовуються тимчасові виставки та експозиції.

На пр. Свободи 20, у будинку який був побудований у 1904 році за проектом архітекторів Л. Марконі та Ю. Яновського на замовлення Художньо-промислового музею, розташовано експозиції старовинного українського образотворчого мистецтва, та мистецтва ХІХ ст.

У приміщенні на вул. Драгоманова 42 (спорудженого за проектом архітектора В. Рауша у 1897 році) розгорнута широка картина розвитку мистецтва ХХ ст., сучасного українського образотворчого мистецтва. У Національному музеї Львова функціонує чотири філіали - Івана Труша, Олени Кульчицької, Леопольда Левицького та Олекси Новаківського.

Одним із провідних музеїв України є Львівська галерея мистецтв, в її фондах нараховується понад 55 тисяч творів образотворчого та ужитково-декоративного мистецтва вітчизняних та європейських майстрів. У фондах музею знаходяться унікальні твори польських та австрійських художників, твори дерев'яної скульптури та велика колекція робіт художників-портретистів України періоду XVI - XVII ст.

По вул. Стефаника 3 розташувався головний корпус галереї, який був збудований за проектом архітектора Ф. Покутинського у 1872-1874 роках. Пізніше у 1957- 1960 рр було здійснено добудову. Зовсім порч розташувався палац Потоцьких, (по вул. Коперніка 15), в якому розміщена експозиція Європейського мистецтва ХІХ-ХХ ст. В ньому розміщені наступні екпозиційні розділи мистецтва: Польщі, Німеччини, Франції, Фландрії, Голландії, Іспанії, країн Центральної Європи та Європейського мистецтва часів ХІХ-ХХст.

Одни із найстаріших музеїв України є Львівський історичний музей, який був заснований у 1893 році. Основу новоствореного музею склали численні експонати, що зберігалися у міському архіві в будинку ратуші.

У 1908 році гміна Львова придбала стародавню кам'яницю на пл. Ринок 6 (1580р.) і відкрила там Національний музей ім. короля Яна ІІІ і туди з часом, через 10 років, було переміщено ще й колекцію міського історичного музею. У 1926 році музей отримує у свою власність нове приміщення - чорну кам'яницю (споруджену 1588-1589 рр) на пл. Ринок 4. Пізніше у 1929 році тут було відкрито експозицію Львівського історичного музею, яка розмістилася у 18 залах.

На сьогоднішній час Львівський історичний музей - один із найбагатіших музеїв України, який впродовж свого 110 річного існування зміг зібрати майже 330 тисяч історико- мистецьких пам'яток.

У залах королівського палацу Корнякта, котрий слугував резиденцією польського короля Яна ІІІ Собеського, було розгорнуто експозицію "історичні коштовності." Військове спорядження, захисні об лаштунки, старовинна вогнепальна і холодна зброя з багатьох країн світу виставлені у відділі "Музей - Арсенал", який був відкритий у 1981 році у залах колишнього міського арсеналу.

Один з найстаріших музеїв України з унікальними колекціями пам'яток народного мистецтва та традиційної культури українців, а також зразків декоративно-прикладного мистецтва - музей етнографії та художнього промислу інституту народознавства НАН України, який був створений у 1959 році. Він утворився внаслідок об'єднання двох великих музеїв Львова - Музею Наукового товариства ім. Т. Шевченка, та Міського промислового музею.

Музей нараховує 17 фондових збірок. У колекціях яких зібрано понад 83 тис. експонатів. У приміщенні колишньої Галицької каси розташована основна експозиція. Тут можна побачити пам'ятки духовної та матеріальної культури народів України, господарські знаряддя, зразки народних художніх промислів ХІХ - початку ХХ ст.

На пл. Ринок 10 розташований філіал - музей меблів та порцеляни. Тут можна побачити унікальну колекцію кераміки, художнього скла та меблів, яка налічує більше 18 тис. експонатів.

Створений у Львові музей історії релігії є унікальною установою культури в Україні, де правдиво висвітлюються історії світових та національних релігій, діяльність та життя церковних громад.

У 1973 році музей було розміщено в приміщенні колишнього Домініканського собору (тепер храм Пресвятої євхаристії УГКЦ ) і монастиря XVII - XVIII ст. Фонди музею налічують понад 100 тис. експонатів, серед яких унікальний Релікварій Св. Аронта - мученика (Візантія ХІ ст.)

Один із музеїв, які висвітлюють життя видатних людей - це музично-меморіальний музей Соломії Крушельницької, видатної української співачки. Він розташований на другому поверсі будинку, де колись проживала співачка , і в якому пройшли останні роки її життя. У семи залах музею відтворено інтер'єр початку ХХ ст., виставлено унікальні фотографії, фрагменти сценічних костюмів, афіші, програми концертів, особисті речі співачки.

Пройшовши екскурсією по залах музею ви ніби побуваєте в чарівному світі Соломії Крушельницької, пройдете її творчим шляхом, познайомитеся з її родиною та друзями.

У 2000 році було відкрито Державний меморіальний музей Михайла Грушевського, на віллі недалеко від Стрийського парку, де Голова Української Центральної Ради, перший президент Української Народної Республіки (1902 - 1914 рр ), проживав зі своєю родиною.

Шість експозиційних залів показують всі етапи життя та титанічну працю Михайла Грушевського. Особливу увагу приділено львівському періоду (1894 - 1914 рр ), саме тоді розкрився його багатогранний науковий талант вченого - історика, літературознавця, професора Львівського університету.

У Львові на вулиці, яка носить ім'я безсмертного Каменяра, в будинку де він проживав, розташувався Літературно-меморіальний музей Івана Франка. Іван Франко визначна особистість - видатний поет, письменник, філософ, перекладач ( він володів вільно чотирнадцятьма мовами), вчений, громадський та політичний діяч. В цьому будинку він написав свої найкращі твори і тут перестало битися невтомне серце Великого Каменяра. У фондах музею зберігається понад 300 000 тис. експонатів. Це його рукописи, особисті речі, першодруки його творів, унікальні фотографії, видання його творів мовами народів світу.

У самому центрі Львова , збоку пл. Ринок, розташована аптека-музей "Під чорним Орлом". Цей музей розташовано у приміщенні найдавнішої аптеки, відкритої ще у 1735 році військовим лікарем - фармацевтом Ноторпом. У 1966 році тут було створено музей історії фармації.

Особливе враження справляє на відвідувачів алхімічна лабораторія, підсобні приміщення, а також внутрішнє подвір'я - єдиний унікальний об'єкт старовини у Львові, де вдалося відтворити вигляд приміщень жилого будинку багатого міщанина часів XVI - XVII ст.

Львівський Державний природознавчий музей Національної Академії наук України являється одним із найстаріших та найбагатших по кількості наукових природничих колекцій серед музеїв Європи. Зібрана кількість музейних експонатів складає більше ніж 500 тисяч одиниць зберігання. Багато зусиль для створення музею приклав його засновник, відомий зоолог, етнограф і археолог, граф Володимир Дідушицький. Приміщення музею являється пам'яткою архітектури ХІХ ст.

В історичному будинку Наукового товариства ім. Т. Шевченка, розмістився Археологічний музей інституту українознавства ім. І. Крип'якевича НАН України. В приміщеннях цього музею у післявоєнний період був розміщений Музей НТШ, в експозиціях якого були великі збірки археологічних матеріалів. Загальна кількість експонатів в експозиціях налічувала понад 3000 одиниць і все це було розміщено у 6 залах площа яких сягала понад 200 кв. м.

Експозиції були створені за допомогою художньо-реконструктивних та історико - хронологічних методів. Велика кількість експонатів було доставлено з археологічних розкопок літописних міст.

У мальовничому Шевченківському гаю, на площі 50 га., розташувався Музей народної архітектури та побуту і на сьогоднішній час є одним із найбільших у Європі. Він був заснований у 1971 році за етнографічним принципом. На території музею розташовано 124 пам'ятки народної дерев'яної архітектури. Фонди музею налічують понад 20 тис. предметів побуту та творів народного образотворчого мистецтва. Лише у одній збірці стародруків зібрано 122 унікальних експонати.

В підземеллях костелу Св. Апостолів Петра і Павла ордену єзуїтів розташувалася художня галерея "Равлик". Тут можна побачити старовинні фрески, кам'яний різьблений саркофаг, барокові двері ручної ковки (все роботи ХVII ст.), залишки старовинних мурів княжих часів та багато експонатів середньовіччя, а приміщеннями музею блукає привид чорного монаха… Ідучи в ногу з сучасністю тут постійно організовуються виставки львівських митців, роботи яких ще ніде не виставлялися.

Значний інтерес представляє Галерея українського військового однострою - вона була створена на підставі історичних джерел. Для її створення було використано старі кравецькі крої. В галереї можна ознайомитися як було створене українське військо, як воно формувалося на різних історичних етапах. В експозиції галереї виставлені оригінальні українські однострої вояків 1917 - 1945 рр. Їх було відновлено та реконструйовано завдяки спеціальним технологіям.

Ще один дуже цікавий та оригінальний музей - Музей історії медицини Галичини ім. Мар'яна Панчишина. Він розташувався по вул. Кармелюка 3, в приміщенні Українського лікарського товариства. В експозиціях музею налічується близько 5 тис. експонатів - лікарського інструментарію та посуду, історичних матеріалів Львівського медичного університету. Об лаштована тут і меморіальна кімната Мар'яна Панчишина.

У 1996 році, до 5-ої річниці української держави, було відкрито Палац мистецтв - унікальний виставковий комплекс, площа якого складає 8,7 тис. кв. м., який розташувався в історичному центрі Львова поміж архітектурних пам'яток. Метою створення музею було організація виставкової діяльності образотворчого, ужиткового та народного мистецтва, досягнень в галузі науки та техніки, новітніх технологій та дизайну.

У 4-х поверховому Палаці розмістилися 12 експозиційних залів, площа яких складає понад 3,6 тис. кв. м., найбільший зал обіймає площу 795 кв.м., а найменший 50,2 кв.м. Перед палацом облаштовано майдан для проведення багатолюдних акцій та мітингів. Конференц-зал на 200 місць використовується для організації конференцій, нарад та показу моделей.

У червні 1993 року по вул. Вірменській 3 членами Студентського братства та відомими львівськими митцями було створено мистецьке об'єднання "Дзига", яке об'єднало навколо себе молодих митців Львова. В приміщенні колишнього монастиря домініканців, в березні 1997 року об'єднання заснувало Культурно-мистецький центр "Дзиґа", площа якого склала 207 кв.м. Тут було створено: магазин-салон, інтернет-студію, студію звукозапису, галерею сучасного мистецтва та акустичний концертний зал на 120 місць. З часу заснування, до 10 грудня 2001 року, Центром було організовано та проведено 192 мистецькі проекти, 63 літературні презентації, 2 фестивалі сучасного мистецтва, 2 фестивалі ковальського мистецтва, 47 концертів, 11 творчих театральних експерементів.

В самому центрі старовинного Львова по вул. Руській 4, у 1995 році була створена галерея "Гердан" і на даний час вона є вагомим осередком культурно-мистецького життя міста. Метою галереї є підвищення професіоналізму у всіх сферах мистецької діяльності, побудова експозицій, комплектування колекцій, відбору авторів та їх творів для формування виставок, організація випуску високоякісної поліграфічної продукції.

Особливий інтерес представляє музей під відкритим небом - "Личаківський цвинтар", заснування якого датується 1786 роком. Тут знайшли свій вічний спокій багато визначних львівя'н - діячі науки, культури та політики. Цвинтар розташований на площі понад 42 гектари. Тут знаходиться більше як 300 тис. поховань, на 86 полях споруджено понад 2 тис. оригінальних гробівців, біля 500 фігур та барельєфів встановлено на різних могилах.

На цвинтарі можна побачити роботи відомих майстрів-скульпторів таких як Зигмунт Курчинський, Пауль Ойтеле, Гартман Вітвер, Тадеуш Баронч, Антон і Йоган Шимзери, Теодозія Бриж, Сергій Литвиненко, Вітольд Равський, Григорій Кузневич, Юліан Марковський, Парис Філіппі.