Лов сома
28.03.2023
Щоб сільські діти не запливали на глибину, їх регулярно лякали тим, що там водяться здорові соми, які можуть легко затягнути їх під воду. І це працювало, оскільки досить часто спостерігалися випадки, коли велика риба забирала під воду качок, гусок і навіть собак. Але не людей, ні. Просто тому, що ми не входимо до її типового раціону харчування, який передбачає здобич, що можна проковтнути за один раз.
Так що ні, людині не варто боятися сома, швидше, навпаки, враховуючи, що ця риба – один з улюблених об'єктів любителів трофейної риболовлі. Адже чим ще хизуватися, як не сомом під 50 кг вагою? Утім, у нас такі майже не зустрічаються. А ось щось у районі 30 кг – ловиться. Потрібно лише знати, як, на що і де ловити сома. І саме про це ми вам сьогодні й розповімо.
Коли можна ловити сома?
Зимовий лов сома в наших широтах практично неефективний. Ні, він не "засинає", деяку активність зберігає, але на всі звичні снасті майже не ловиться. Хіба що іноді багриться у процесі лову судака на глибоководні блешні.
Весняний лов сома вже має сенс, оскільки при прогріванні води до 15 градусів активність риби виходить на «нормальний» рівень. І так до нересту, який припадає на початок червня. Тут у справу вступає нерестова заборона, так що про сома можна на кілька тижнів забути. А ось тиждень до нього та тиждень після нього, коли починається жор – найкращий час для любителів сомів.
Літній лов сома більш-менш стабільний. Але тут все залежить від розміру риби. Молоді особини активні весь світловий день, більші прокидаються у другій половині дня, а «засинають» через 2 години після заходу сонця. Найкраща погода – сонце, стабільний атмосферний тиск та відсутність вітру. З іншого боку, середні особини якраз у вітряну погоду і можуть почати краще ловитися – особливо у місцях з глибиною понад 3 метри, що поросли травою та населені раками.
Осінній лов сома досить короткий - у нашому розпорядженні тільки вересень, і те, якщо він відносно теплий. В решту місяців активність мінімальна.
Як можна ловити сома?
Якщо йдеться про звичайні вудки, то вони повинні бути максимально міцними та потужними. Лад повільний, тест – 30 і більше, котушка потужна, містка, силова. Лісочка товста, гачок – до 5-7 у міжнародній нумерації. Обов'язково наявність повідця.
Також рекомендується використовувати човен - з ним простіше до місць проживання великих сомів дістатися, а потім їх переслідувати після вдалої підсічки, коли вони намагаються піти на глибину.
Крім традиційних поплавцевих вудлищ, спінінга і донки, також використовуються і альтернативні способи лову сома. Найчастіше це переміт і квок.
Але якщо квок можна використати спокійно, то переміт, за чинним законодавством, вважається браконьєрською снастю. Ми закон шануємо, тому навіть для освітніх цілей про нього не розповідатимемо.
Квок – досить оригінальний спосіб приманювання сома. До речі, тільки й винятково його. Сам по собі це досить довгий вигнутий інструмент із розширенням-лопаткою на кінці. Форма у лопатки може бути різною, матеріали – метал або різні сорти дерева. І ось ціїю лопаткою потрібно плескати по воду в певному ритмі. У якому саме - визначається чисто експериментально, оскільки у кожного сома свої «музичні» смаки. І так, квок зазвичай використовується під час лову сома з човна на спокійній воді, коли взагалі немає вітру.
На що можна ловити сома?
Сом - риба ненажерлива і не дуже розбірлива в їжі. Саме тому його можна ловити на будь-яку органіку тваринного походження. Тільки краще брати більше наживку. Тобто – пучки п'явок чи черв'яків, м'ясо кількох молюсків-перловиць, цілісні раки, великі живці. Можна використовувати і більш екзотичні приманки - жаб, горобців, курячі потрухи або яловичу печінку. Але з ними все досить складно – їх й добути важко, й закинути далеко не завжди виходить. А ось як прокорм та ж печінка і потрухи - відмінний варіант. Що стосується живців, то краще використовувати великих і місцевих, тобто виловлених у тому ж водоймі, в якому ви збираєтеся ловити сома на живця. А насаджувати їх краще так, щоб вони довше залишалися живими, тобто через зябра.
На деяких платних водоймищах були зафіксовані випадки, коли сом ловився на коропові бойли. Так, таке також можливо, оскільки це реально ненажерлива і не надто перебірлива в їжі риба. Але на диких водоймищах краще розраховувати на традиційні тваринні приманки.
Щодо штучних наживок, то тут все досить просто. Це або великий глибоководний тонучий воблер, що нагадує різних рибок (якщо в ньому є порожнина з кульками, які гримлять - це окремий плюс), або великий їстівний силікон з джиговою головкою, що нагадує раків, жаб або яких-небудь місцевих риб.
Джерело: https://ibis.net.ua/ua/post/yak-pravilno-loviti-soma/.