Фруктові, горіхові, трав’яні: розмаїття смаків лікерів

29.04.2024

Завдяки можливості використовувати різні природні складники існує безліч смаків лікеру. Через це вибрати напій буває нелегко. Загальновідомої та офіційної класифікації за смаковими властивостями просто не існує. Розглянемо три базові категорії лікерів, які часто можна зустріти у продажу.

лікери

Фруктово-ягідні: свіжий і насичений смак

Це найбільша категорія, популярна серед споживачів. Існують напої зі смаком:

  1. банана;
  2. яблука;
  3. вишні;
  4. персика;
  5. смородини.

Залежно від смакових властивостей фрукта чи ягоди, напій може бути ніжним або різким. Доволі популярним варіантом є купаж з різних видів фруктів. Таке поєднання дозволяє створити приємні смакові ноти. Багато лікерів Bols не п’ють поспіхом. Їх потрібно смакувати, щоб розрізнити гаму смаків. Головною складовою є не тільки фруктова м’якоть, але й шкірка. Найбільший попит мають апельсинові лікери. Щоб збагатити смак, іноді додають інші складники. Це може бути гвоздика, кардамон, кориця чи горіхи. Вишневі напої мають яскравий та насичений смак. Деякі мають кісточки, що дозволяє отримати присмак гіркого мигдалю. Лікери з ягід журавлини, лохини та морошки — кислуваті. Залежно від технології приготування, залишають довгий посмак, який приносить справжнє задоволення.

Горіхові: лікери на шанувальника

Алкоголь цієї категорії має свою армію поціновувачів. Для приготування використовують різні види горіхів:

  1. арахіс;
  2. мигдаль;
  3. волоський;
  4. кокос;
  5. фундук.

  Горіхи подрібнюють і настоюють на спирті. У деяких країнах використовують ром або бренді. За бажанням додають різні інгредієнти. Горіхові лікери вживають здебільшого у чистому вигляді. Іноді їх п’ють з десертами чи додають у випічку.

Трав’яні лікери: напої з насиченим ароматом

Смакові властивості залежать від складу, але здебільшого лікер має гіркуватий присмак. Для виготовлення використовують коріння, спеції та трави. Головною особливістю таких напоїв є позитивний вплив на здоров’я. Їх навіть використовують як ліки. Лікери з гірким смаком мають назву bitter. Такі напої сприяють хорошому травленню, тому їх купують не тільки для звичайного вживання, але й для покращення роботи внутрішніх органів. Часто бітери вживають як дигестив, адже вони досить міцні. Напій може бути на основі однієї складової, але здебільшого використовують суміш трав. Такий підхід дозволяє створити лікер з дуже насиченим смаком. Особлива категорія – це м’ятні лікери. До складу може входити перцева або садова рослина. Також використовують мелісу, а для створення охолоджувального ефекту додають ментол.

Кожен тип лікеру заслуговує на увагу, бо має неповторні властивості. Придбати алкогольні напої можна на maudau.com.ua. Скуштувавши різні варіанти, ви знайдете свій улюблений.