Донорство яйцеклітин: подаруйте іншим материнство

06.02.2024

Донорство яйцеклітин – це добровільна допомога жінкам, які не можуть мати дітей через те, що їхній оваріальний резерв закінчився або є інша причина безпліддя через оваріальний фактор і аномалії яйцеклітин. Кожна жінка народжується з певним резервом яйцеклітин. Іноді кількість яйцеклітин настільки мала, що резерв яєчників швидко виснажується. Багато жінок мають проблему з відсутністю яйцеклітин, здатних до запліднення. Виходом з цієї ситуації може стати передача яйцеклітини від іншої жінки - донора.

Донорство яйцеклітин

Спеціалісти клініки DY https://donorstvo-yaitseklityny.com.ua/ розповідають про всі тонкощі донорства яйцеклітин.

Що таке донорство яйцеклітин?

Лікування безпліддя дозволяє безплідним парам мати власних біологічних дітей. Якщо проблеми знаходяться на боці жінки і пов'язані з відсутністю здорових яйцеклітин, здатних до запліднення, то можна отримати яйцеклітину, здатну до запліднення, від донора. Проблема, пов’язана з виділенням нормальних жіночих статевих клітин у фаллопієву трубу, може бути спричинена: відсутністю резерву яєчників, передчасним припиненням функції яєчників, зниженою функцією яєчників, попереднім протираковим лікуванням, післяопераційним станом яєчників або невідомими причинами.

Донорство яйцеклітин передбачає добровільне і свідоме пожертвування жіночих статевих клітин молодими (18-34 років), здоровими жінками безплідним парам. Основним правилом донорства яйцеклітин є принцип анонімності, тобто реципієнти та донори не можуть знати один одного. Кількість клітин, яку кожна жінка може пожертвувати під час одного лікування, заздалегідь визначена. Кількість дітей, народжених з яйцеклітин від одного донора, не повинно перевищувати шести.

Як виглядає донорство яйцеклітин?

Процес донорства яйцеклітин можна розділити на чотири етапи.

  • Перший етап – це відвідування жінки в клініці лікування безпліддя, де її детально інформують про процедуру донорства яйцеклітин. Під час зустрічі лікар відповідає на всі можливі запитання та розвіює сумніви. Потім проводиться детальне медико-генетичне опитування, щоб визначити, чи може жінка стати донором. Якщо в родині пацієнтки є генетичні захворювання, її яйцеклітини можуть бути непридатними для використання в екстракорпоральному заплідненні. Потім проводиться гінекологічний огляд і ультразвукове дослідження матки і яєчників. Також проводяться аналізи на перенесені інфекційні захворювання та можливі генетичні захворювання.
  • Друга стадія настає приблизно через три тижні або місяць після першого візиту в клініку. Жінці надають результати раніше проведених лабораторних досліджень. Якщо результати нормальні і пацієнтка відповідає всім критеріям, щоб стати донором, можна призначити дату початку підготовки до забору яйцеклітин. Коли клітини збираються з фолікулів яєчників, залежить від днів менструального циклу.
  • Третій етап процедури донорства яйцеклітин повинен відбутися в перший або другий день менструації. Пацієнтці призначають гормональні препарати, щоб підготувати яєчники до вилучення яйцеклітини. Пацієнт приймає їх близько 10 днів.
  • Останнім етапом є забір яйцеклітин у донора під час короткочасного внутрішньовенного наркозу. Процедура збору яйцеклітин безболісна і досить проста. Проводиться шляхом пункції фолікулів яєчників. Донор може залишити клініку лише через три години після процедури. У майбутньому жінка може повторно звернутися до програми донорства. Весь процес забору яйцеклітин у донора проводиться амбулаторно, тобто не потребує перебування в лікарні. Зібрані яйцеклітини відправляються в яйцебанк клініки лікування безпліддя.

Які можливі побічні ефекти донорства яйцеклітин?

Донорство яйцеклітин не пов’язане з будь-якими побічними ефектами. Ризик ускладнень після процедури, таких як синдром гіперстимуляції яєчників, інфекції та гематоми, мінімальний. У молодих і здорових донорів з нормальною анатомією яєчників ризик будь-яких ускладнень практично дорівнює нулю. Донорство яйцеклітин також не знижує фертильність донора. Надалі їй не варто переживати, що у неї будуть проблеми з вагітністю та народженням дитини. Отримання декількох або десятків яйцеклітин з кількох сотень тисяч непомітно для організму здорової жінки.